5.Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali Sinopsis

Kısa Film Sinopsis Örnekleri Nasıl Olmalıdır?

Kısa film sinopsis örnekleri bu işle ilgilenmek isteyen birçok kişinin sıklıkla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Ancak iki türlü sinopsis yazım örneği vardır. Eğer bir profesyonele senaryonuzu satmak istiyorsanız her şeyi açıklayan kısa bir sinopsis oluşturmanız gerekmektedir. İkinci tür denilen yanı seyirciye merak uyandırmak için yazılan bir sinopsis yazısı yani tanıtım yazısı yazıyorsanız burada spoiler vermekten oldukça kaçınmanız gerekmektedir.

Ancak daha hiçbir şeyden bahsetmeden neden bunu söylediğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Lakin internette bulunan kısa film sinopsis örnekleri maalesef ki bu işle uğraşmak isteyen insanların yararlanabileceği örnekleri barındırmamaktadır.

Amerikan senaryolarının en kötü örnekleri üzerinden verilen derlemeler sizlere doğru bir sinopsis yazdırmayacağı gibi en kötü sinopsisi ortaya çıkarmanıza da sebep olacaktır. Bu sebepten dolayı yazımızın devamını okur ve yönergelere göre sinopsis oluşturursanız daha sağlıklı bir sinopsis yazmış olursunuz.

Kısa film sinopsis örnekleri sorusu doğrultusunda oluşturduğumuz yazımıza öncelikle sinopsis nedir? Sorusu ile başlamak istiyoruz. Sinopsis senaryonun kısa taslağıdır. Bu taslak hem senaryoya başlamadan önce yapılması gereken bir örnektir hem de senaryonuzu profesyonellere satabilmeniz için hazırlamanız gereken bir taslak örneğidir.

Taslak hali olarak dilediğiniz gibi hazırlayabilirken profesyonellere sunarken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. En çok dikkat etmeniz gereken husus ise 5N1K terimidir. Hikâyeyi kısa bir şekilde karşıya aktarabilmek için kim, nerede, ne zaman, nasıl, niçin, neden gibi sorular doğrultusunda sayfalarca olan senaryonuzu kısa özet ile açıklamanızı kapsamaktadır.

Kısa film sinopsis örnekleri inceleyerek hazırlanan sinopsisler her zaman hayal kırıklığı oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı sizlere sinopsis yazımında dikkat etmeniz gereken noktaları madde madde belirteceğiz. Bu maddeler doğrultusunda sinopsisinizi hazırlamanız en doğrusudur.

 • 5N1K terimi kullanılarak yazılmalıdır.
 • Kısa film için iki üç paragraf olmalıdır.
 • Öyküleyeci anlatım kullanılmalıdır.
 • Diyaloglar asla yer almamalıdır.
 • Geniş zaman kipi tercih edilmelidir.
 • Ayrıntıya girmeden olay örgüsü verilmelidir.
 • Yer ve zaman belirtilmelidir.
 • Karakterlerin etkileyici sayılan özellikleri aktarılmalıdır.
 • Cümleler 50 kelimeyi geçmeyecek şekilde akıcı bir dil kullanılarak yazılmalıdır.
 • Ve en önemlisi sinopsisin bir başlığı olmalıdır.

Kısa film sinopsis örnekleri incelemek yerine bu yönergeleri takip etmeniz sonucunda en güzel sinopsis örneklerini kendiniz oluşturma şansına sahipsiniz.  Ancak şunu da belirtmek isteriz ki sinopsis yunanca bir kelimedir. Anlamı ‘bir bakışta okunabilen’ şeklinde dilimize tercüme edilmektedir.

Bu sebepten dolayı mutlaka belirtilen paragraf veyahut sayfa sayısını geçmemeniz gerekmektedir. Seyirci yerine bir profesyonele hazırlıyorsanız sahnelerin en can alıcı noktalarına değinmekten çekinmeye bilirsiniz. Yoksa yönetmenlerin ilgisini çekmeyeceği için belki de güzel bir hikâye boş yere bir kenarı atılacaktır.

Kısa film sinopsis örnekleri ile film sinopsis örnekleri sayfa sayıları bakımından farklılık göstermektedir. Senaryonuz ne kadar uzun olursa olsun yönetmenler genellikle bir sayfada sinopsisin yazılmasını ve olay örgüsünün aktarılmasını talep ederler. Ancak kısa film için bu durum geçerli değildir. Kısa film de özetin iki üç paragrafı geçmemesi gerekmektedir.

Eğer siz de kısa film sinopsis örnekleri yazarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız; izlediğiniz filmler ya da hayalini kurduğunuz senaryolar üzerinden kendinize sinopsis oluşturabilirsiniz. Özellikle 5N1K yöntemi ile giderseniz zamanla sinopsislerinizin nasıl şekil aldığını ve kolaylıkla yazabildiğinizi görme şansınız bulunacaktır.

Sinopsis Hangi Formatta Yazılır?

12 punto formatında yazılmalıdır. Kısa film sinopsis örnekleri gördüğünüzde de genellikle yazıların hepsinin aynı punto üzerinde gerçekleştiğini fark edebilirsiniz.

5. Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali Sinopsis Yarışması Nasıl Olacak

 • Konu Erzincan ili sınırları içerisinde geçmeli, yöresel ve ahlaki değerler korunacak şekilde yazılmalıdır.
 • Başvurular 1 Eylül 2023 tarihinde başlayacak ve 10 Ekim 2023 tarihinde sona erecektir. Örnek olarak aşağıda yer alan dosyada içerik formatı, anlatım dili, sinopsisin şablonu sunulmuştur.
 • Daha önce herhangi bir yarışmaya katılarak derece alamamış olması gerekmektedir.
 • Şiddet, siyasi, ahlak vb. konuları içeren sinopsisler elenecektir.
 • 19-23 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan ve 23 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan Kapanış Gecesi ve Ödül Töreninde dereceye girenlerin açıklanacağı program ile yarışma sonuçlandırılacaktır.
 • Başarılı bulunan sinopsis, Yönetmen ve Yazarlarımız tarafından filmin yazarından detaylı bilgiler alınarak senaryolaştırılacak ve kısa filmi çekilecektir.
 • Başvurular, dijital ortamda erzincanfilmfestivali.com adresinde linki bulunan mesaterzincan@gmail.com adresine başvuru sahibinin mail adresi ile gönderilecektir.
 • Ayrıca, sinopsisle beraber aşağıda yer alan bilgiler de doldurulacak, gönderilecek olan sinopsise eklenecektir.
 • Derece ödülleri, Festival Komisyonu tarafından belirlenecektir.

Başvurular İçin İstenilen Belgeler

 • Filmin Adı
 • Filmin Genel İçeriği (Belgesel, Kurmaca vb.)
 • Filmin Türü (Komedi, Dram, Psikolojik vb.)
 • Filmin Geçtiği Yer (Erzincan ….ilçesi / Erzincan ……Mahallesi vb.)
 • Senaristin Adı-Soyadı
 • Senaristin Doğum Tarihi (G/A/Y)
 • Senaristin Doğum Yeri
 • Senaristin Mesleği
 • Senaristin Öğrenim Durumu
 • Senaristin Mail Adresi
 • Senaristin İrtibat Numarası
 • Senaristin Açık İkametgah Adresi

Sinopsis Örneği

DVORNIK

Aylardan Mayıs. Sıcak bir öğle sonrası. Abdül ve Sadık çam ağacı süslüyorlar. İkiz kardeşler, 30 yaşlarında. Oldukça keyifli ve mutlu görünüyorlar. Abdül ve Sadık kutuda kalan son parlak topu kapıp ağaca takmak için aynı anda hamle yapıyorlar. Topu kapan Sadık, Abdül’den kaçmaya başlıyor. Evin içinde koşuşuyorlar. Sadık pencere kenarına kadar gelip topu aşağı sarkıtıyor, “Yaklaşırsan atarım” diyor. “Sakın” diyor Abdül. Korkuyla titreyip ağlamaya başlıyor. Sadık arkadaşının yanına geliyor. Topu uzatarak “Hadi Pizza söyleyelim” diyor.

Sadık pizzacıyı arıyor. ‘Yarım saat içinde elinizde’ deniyor. Beklerken, diğer odaya odanın dört tarafının da kitaplık olarak döşendiği, binlerce kitabın olduğu yere geçiyorlar. Sadık gözlerini kapatıp, işaret parmağıyla bir kitabın sırtına dokunup çekiyor. Herhangi bir sayfasını açıp “Anlat sayfa 46” diyor Abdül’e. Abdül yanlışsız, ezberden okuyor kitabı. Aynısını Abdül de Sadık için yapıyor; O da başarıyor. Kahkahalar atarak içeri geçiyorlar.

Aradan 1 saat geçmiştir. Sadık tekrar pizzacıyı arıyor. Pizzacı yanlışlık olduğunu, pizzaların başka adrese gittiğini söyleyip özür dileyerek yeniden adresi alıyor. (Adresi bilerek veya unuttuklarından dolayı yanlış söylüyorlar) Pizzacının söylediklerini alaylı bir şekilde birbirlerine tekrar edip gülüşüyorlar. Abdül çam ağacından bir parlak top alıp (elma ağacından elma koparır gibi) tuhaf bir kahkaha atarak ısırıyor. Beriki daha da tuhaf bir kahkaha ile karşılık veriyor.

Bu seferde mutfağa gidiyorlar. Yiyecek bir şey kalmadığını buzdolabını açtıklarında anlıyoruz. Su ve sıvı içecekler dışında yiyecek bir şey yok. Yemek masasına oturup küçüklerken ölen babalarından bahsediyorlar birbirlerine. Arada bir oynadıkları bir oyun bu. Babaları hayattaymış gibi, onlarla berabermiş gibi davranıyorlar.

Sabah oluyor. Bir kez daha pizzacıyı arıyorlar. Adresi verirken yüzlerinde bilinçli bir keder ve acı var. Acıkıyorlar.

Bir kez daha pizzacı aranıyor. Telefon kapandıktan sonra konuşan kardeş, pizzacıyı neşeyle taklit etmeye çalışırken kelimeler boğazına takılıyor.

Başından beri kapısını açılmadıkları bir oda var, arada bir dikkat çekiliyor kapıya. Kardeşlerden biri açmaya yeltenince öbürü engelliyor. Aynısını diğer kardeş de bir süre sonra tekrarlayınca beriki de onu engelliyor.

Açlık dayanılmaz hale gelmiştir. Yaşayabilecekleri kadar olan bir süre, 1 hafta, 10 gün arası bir zaman daha, aynı acılı ve dayanılmaz deneyimleri yaşıyorlar.

Artık ayağa kalkamayacak durumdadırlar. Salonun ortasında ikisi de farklı yönlere sürünmeye başlar. Acılı ve acıklı bir süreçtir bu. Biri açılmayan kapıya doğru, öbürü de dairenin kapısına doğru sürünür.

Aynı anda kapılara varırlar. Dış kapıyı açmaya çalışan kardeş çok çabalar ve diğerine göre daha uzun sürer eylemi.

Diğeri o esnada hiç açılmayan kapıyı açar. Yatakta yaşlı bir kadın yatmaktadır. Yaklaşık 15 gün kadar önce ölmüştür. Görünürde hastalık yüzünden olduğu bellidir. Kardeş sürünerek yatağın kıyısına kadar gelir. Son bir hamleyle yatağa çıkmayı başarır ve ölmüş annesinin yanına yatıp gözlerini kapar.

Diğeri hala uğraşmaktadır. 5 – 6 saat kadar daha uğraşacaktır. Açıp açamadığını bilemeyiz.

İkizler ilk defa farklı düşünmüşler ve yolları ayrılmıştır. Biri ölümü seçer, diğeri yaşamayı.

DESTEK EKİBİMİZ YARDIMA HAZIR

En uygun fiyatlandırma, ürün seçimi ve teknik konularda hizmetinizdeyiz

TOP